Jaka wiertarka stołowa?

bernardo-bm-20vario

Z pozoru wszystkie wiertarki stołowe prezentują się tak samo. Przyglądając się im bliżej można dostrzec pewne różnice, m.in. w ogólnym funkcjonowaniu i charakterystyce. Podczas podejmowania ostatecznej decyzji powinno się znać wszystkie najważniejsze parametry techniczne danej wiertarki, dzięki czemu decyzja będzie prawidłowa.

Budowa wiertarki stołowej

Wiertarka stołowa zbudowana jest z kilku podstawowych elementów. W jej skład wchodzi przede wszystkim stacjonarna kolumna, wykonana z metalu. Do tego należy dorzucić głowicę roboczą, trzpień oraz uchwyt, na którym można zaczepić poszczególne rodzaje wierteł, które będzie się używało do wiercenia kolejnych otworów. Budowa nie jest więc zbyt skomplikowana, chociaż znacznie różni się od tradycyjnych wiertarek.

Najważniejsze parametry wiertarki stołowej

Wybierając wiertarkę stołową do metalu warto zwrócić uwagę na cztery podstawowe parametry:

  • moc,
  • prędkość obrotowa,
  • średnica wiercenia (maksymalna),
  • cena.

Jeśli chodzi o moc urządzenia, należy zdawać sobie sprawę z tego, że im większą moc będzie posiadał sprzęt, tym w twardszych materiałach jest w stanie wiercić. Oznacza to tyle, że wiertarka o dużej mocy będzie w stanie bez problemów wiercić w powierzchniach metalowych. Odpowiednia moc to także zdecydowanie większa wydajność silnika. Moc urządzenia powinna wynosić około 650-800 W.

Prędkość obrotową w wiertarce stołowej powinno się dowolnie regulować, im większy zakres regulacji w urządzeniu tym lepiej dla użytkownika. W metalu wierci się bardzo powoli, dlatego trzeba zapewnić sobie pełną swobodę wyboru. Ceny wiertarek zależne są od poszczególnych modeli, w domach poradzą sobie sprzęty o wartości 300-500 złotych, jednak w warsztatach oraz innych tego typu miejscach lepiej spiszą się zdecydowanie droższe modele. Maksymalna prędkość nie powinna być niższa niż 2600 obrotów na minutę.

Maksymalna średnica wiercenia (nie może być niższa niż 14 mm) zależy w dużej mierze od mocy wiertarki stołowej. Im większa będzie jej moc, tym większe otwory można wywiercić w metalu.

Do czego wykorzystuje się wiertarkę stołową?

Wiertarkę stołową do metalu można wykorzystać do przeprowadzenia różnorodnych czynności, a więc nie tylko do wiercenia otworów w metalu. Dzięki niej można wykonać obróbkę różnorakich elementów. Oczywiście należy do tego dobrać odpowiedniej jakości wiertła, dlatego warto porozumieć się z doświadczonym sprzedawcą, który będzie doskonałym źródłem wiedzy dla początkujących użytkowników.

Wiertarka pozwala zainteresowanym na wiercenie otworów o wybranych rozmiarach. Działa się wtedy niezwykle precyzyjnie, dzięki czemu otwory nie są ani zbyt małe, ale też niezbyt duże. Z pomocą tego typu urządzeń istnieje szansa na wiercenie otworów w powierzchniach metalowych oraz tworzywowych. Obsługa wiertarki wymaga podstawowych umiejętności technicznych, warto zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi tego sprzętu, aby nie wyrządzić sobie po drodze żadnej krzywdy. Otwory wykonywane przy pomocy wiertarki wiercone są pod kątem prostym.